Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekPo dlouholeté opravě a konzervaci zdiva od r. 1991 opět přístupný veřejnosti. Jeho zakladatelem byl kolem r. 1280 Oldřich Zajíc z Valdeka, od r. 1336, kdy jej získal Jan Lucemburský, byl královským majetkem a sloužil především jako lovecké sídlo. Velmi si jej oblíbil zejména Václav IV., který zde často pobýval. Později si vystavěl na sousedním kopci prostornější, komfortnější a bezpečnější hrad Točník. V r. 1532 Žebrák vyhořel a zůstal ve zříceninách. Dochovaly se dvě mohutné válcové věže, zdivo starého a nového paláce, plášťová hradba, zbytky bran aj. Hlavní věž dnes slouží jako vyhlídka.

Obrazek

  

Hodnocení  Vamboušema  Námitky a rady 
Parkování    Parkování pod Točníkem 
Dostupnost    všude jsou cedule 
Suvenýry    zavřeno, hovada. 
Úroveň prohlídky    volně přístupno 
Občerstvení     do 12. hod. otevřeno, ha.
Celkový dojem    dobrý 

     

Když se v r.1532 zastavil na hradě Žebráku na noclech král Ferdinand I., netušil, jaké nebezpečí mu tu hrozí. Uprostřed noci totiž vypukl požár a královská milost unikla z plamenů doslova na poslední chvíli. Jen zázrakem tehdy nepřišel nikdo o život, hrad se však proměnil v ruiny a zříceninou již zůstal.      

 V Žebráku byl v roce 1812 založen jeden z nejstarších ochotnických spolků v Čechách, pro který K. J. Erben napsal veselohru Sládci, uvedenou v r. 1837.

www.tocnik-obec.com

  

Mapa

 

hora, vrchol, skála, lom Koněpruské jeskyně    13,5km restaurace, hostinec, kavárna
hrad, zámek, tvrz, hradiště

Zbiroh

 9,1km  restaurace, hostinec, kavárna