Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do systému pohraničních pevností byl ve 2. polovině 13. stol. začleněn hrad na osamělé skále nad přítokem Úhlavy Jelenkou. Ve 2. polovině 15. stol. byl objekt rozšířen a zesíleno opevnění, za Jiřího Haranta z Polžic (koupil Klenovou v roce 1553) následovaly renesanční úpravy. V 17. stol. přibyla zámecká budova, upravená v letech 1832-36 v romantické novogotice. Samotný hrad se v r. 1737 popisuje jako zřícenina. V r. 1838 koupil statek František Václav Veith. Jeho bratr Antonín podporoval malíře Josefa Navrátila - Navrátil také Freskami vyzdobil salón nového zámku Klenová. Areál nabízí dnes mimořádnou zajímavost - galerii plastik pod širým nebem, prohlédnout si můžete expozici zámeckého nábytku, zbytky sgrafit na purkrabství, nástěnné malby v sále i galerii současného umění v barokní sýpce. Z původního hradu se zachovaly zříceniny paláce, gotická kaple a hranolová věž.  

 

Hodnocení  Vamboušema Námitky a rady 
Parkování    pod hradem 
Dostupnost    žádný problém 
Suvenýry odznak  štítek na hůl     pokladna je pod hradem 
Úroveň prohlídky    hrad je volně přístupný, zámek je s průvodcem 
Občerstvení    napakovat z domova 
Celkový dojem    velmi dobrý 

 

Dá se domluvit s průvodcem,  o rychlou prohlídku zámku.  

 

 

 Klenová - hrad, zámek, galerie

  

 

www.gkk.cz

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

 

 

     
město, městys Klatovy 8,3 km restaurace, hostinec, kavárna  
hrad, zámek, tvrz, hradiště Velhartice 14,4km  restaurace, hostinec, kavárna   
         
         
         
         
         
         
         

Mapaduben, říjen: úterý-neděle, 10-12, 12.30-16 hod.
květen, červen, září: úterý - neděle, 9-12, 12.30-17 hod.
červenec, srpen: pondělí - neděle, 9-12, 12.30-18 hod.
Vstupné plné: 70 Kč (platí i pro jednu návštěvu Galerie U Bílého jednorožce a Kostela sv. Vavřince)
Vstupné zlevněné: 30 Kč
Vstupné zahrnuje prohlídku hradu, stálé expozice v přízemí zámku a dočasných výstav (zámek, sýpka, exteriéry hradu). Prohlídky s průvodcem začínají každou půl hodinu, trvají přibližně 40 minut (poslední lístky je možno zakoupit 45 minut před koncem návštěvní doby) a jsou v češtině.

 

 

Přibík z Klenové se připomíná mezi bojovníky strany táborské. Ačkoliv byl vychován ve víře podobojí, nepřipojil se k husitské straně z přesvědčení, nýbrž pro její válečné štěstí. Také ji opustil ihned, jakmile se od ní štěstí odvrátilo. Ještě ve službách Tábora dobyl v roce 1426 město Stříbro a dostal je bez ztrát na majetku a životech svých lidí. Stříbrští o něm vypravovali, že byl ,,bohatýr neodolatelný a vpadl do jejich města s mečem sahajícím od brány k bráně". O rok později město uhájil před útokem katolických pánů a držel je po celé náboženské války.  

 Na Klenové se narodil známý cestovatel, spisovatel, politik Kryštov Harant z Polžic a Bezdružic (1564-1621), popravený s dalšími českými pány v Praze na Staroměstském náměstí.

 

Náhledy fotografií ze složky Horšovský Týn-Klenová