Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekNa zalesněné výšině v údolí potoka Hadovky se prostírají zbytky jednoho z našich nejmalebnějších hradů. Gutštejn prokazatelně existoval r. 1316, pře polovinou 16. sto. byl opuštěn. Dominantou hradu je vysoká hranolová věž se zaoblenými rohy, k níž na západě a jihu přiléhaly prostrorné paláce. Nejlepší přístup je z Konstantinovích Lázní přez Okrouhlé Hradíště, rovně přez křižovatku (směrem do údolí Úterského potoka)  hned za ní vpravo k hospodářskému dvoru - polní cesta vede ke hradu. 

 Na Gutštejně se toulá Bílá paní, doprovázená přízrakem mnicha, mimochodem za života velkého zhýralce - při jedné pitce ho opilý pán zabil.

 

Hodnocení   Vambouše  Námitky a rady 
Parkování    před farmou  
Dostupnost    špatně se to hledá 
Suvenýry    co si nafotíš 
Úroveň prohlídky 

 

volně přístupno 
Občerstvení    z domova 
Celkový dojem 

velmi dobrý  

 Ve válkách mezi Jindřichem Korutanským a Albrechtem Habsburským o český trůn se chystal na obranu svého hradu i Jetřich z Gutštejna. Aby posílil posádku, vybídl svou dceru k volbě ženicha. Ale když se dozvěděl, že jejím vyvoleným je Ježek z Bubna, málem ho ranila mrtvice. Vladyka nepatřil mezi jeho oblíbence. Vzekle chodil po hradě a kontroloval přípravy k boji. Náhle strnul: Dvířka vedoucí ke zdroji vody se po odtažení závory ani nepohnula. Co by znamenalo v případě obléhání, bylo Jetřichovi hned jasné. Jen dcera Jitka si věděla rady, slíbila otci pomoc za souhlas se sňatkem. A Jetřich v nouzi svolil. Pomohla Jitce lest se zavalenými dveřmi, nebo ženichův slib, že nebude žádat věno ? 

bus 2,5 km (Okrouhlé Hradiště), parkoviště (i bus) 500 m (dvůr Daňkov)  

  Mapa